2021 RUSA Book & Media Awards Virtual Ceremony

Join us for this popular event as we unveil the year’s best in fiction, nonfiction, poetry, audiobook narration, and reference materials, featuring the Andrew Carnegie Medals for Excellence in Fiction and Nonfiction. This highly anticipated event is sponsored by NoveListBooklist and RUSA. Winners are hand-picked by our expert selection committees that work closely with adult readers. Their tireless efforts narrow down hundreds of finalists to curate the highly regarded “Best of” lists used by librarians, publishers and booksellers nationwide.

This year the 2021 RUSA Book & Media Awards Ceremony and Reception will be held virtually on Thursday, February 4 – 3:00pm to 4:00pm. Register here today for this free event! 

Below is a list of the awards that will be featured at the ceremony:

Andrew Carnegie Medals for Excellence in Fiction and Nonfiction

Committee: Bill Kelly (Chair), Alicia Ahlvers, Terry Hong, Nancy Pearl, Bill Ott, Javier Ramirez, Donna Seaman


Notable Books List

Committee:  Lynn Lobash (Chair), Hana Zittel (Vice-Chair), Kaitlin Conner, Sara Duff, Allison Escoto, Gwen Glazer, William Patrick Kelly, Edward Kownslar, Rochelle Lundy, Eve A. Nyren, Nonny Schlotzhauer.


Reading List

Committee:  Andrea Gough (Chair), Meagan Day, Halle Eisenman, Matthew Galloway, Stephanie Handy, Marlene Harris, Sarah Jaffa, Liz Kirchhoff, Kara Krekeler, Teresa May, Karin Suni


Listen List: Outstanding Audiobook Narration

Committee:  Sarah B. Hill (Chair), Hilary Meg Albert, Ron Block, Janice Derr, Nanette Wargo Donohue, Sarah Hashimoto, Christa Van Herreweghe


Sophie Brody Medal

Committee:  Sarah Barbara Watstein (Chair), Donald Altschiller, Barbara Bibel, Jack Forman, Patricia Gregory, Mary Parker, Adela Peskorz, Kristine Marie Sandy, David L. Suarez, Valerie Morgan Taylor


Dartmouth Medal

Committee:  Barry Trott (Chair), Donald Altschiller, Brian E. Coutts, Katie Mediatore Stover, Lauren A. Seegmiller


Outstanding Reference Sources

Committee:  Valerie Freeman, Barbara Ghilardi, David Greene, Jean-ann Marie Stump, Henrietta Verma


CODES List

Committee: Neal Wyatt (Chair), Danise G. Hoover, Sharon Rothman, Sarah Tansley

Font Resize
Contrast